شهرداری فامنین

Welcome Famenin City


پیوندها

دسترسی سریع

اوقات شرعی

درباره شهر فامین


 

شهرستان فامنين با وسعت حدود 1287کيلومتر مربع معادل 6/6 درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است.اين شهرستان از سمت شمال به شهرستان رزن، از سمت جنوب به شهرستان همدان، از سمت شرق به استان مرکزي و از سمت غرب به شهرستان کبودرآهنگ محدود شده‌ است.

اين شهرستان داراي 1 مركز شهري، 2 بخش، 4 دهستان و 63 آبادي داراي سكنه است.

دشت فامنين يکي ازدشت‌هاي نه گانه استان همدان است که توليد محصولات کشاورزي آن نقش عمده‌اي دراقتصاد شهرستان و نهايتاً استان دارد.ارتفاع اين شهرستان از سطح دريا برابر با 1628 متر مي‌باشد.شهرستان فامنين به عنوان دروازه ورودي به استان همدان از طرف شمال شرق جايگاه ويژه اي دارد که با برنامه‌ها و پروژه‌هاي تدوين شده، در حال اجرا و به بهره برداري رسيده افق بسيار روشني را پيش رو دارد.

 

شهرستان فامنين داراي اقليم كوهستاني مي‌باشد.ميانگين بارش سالانه در اين شهرستان حدود 4/303 ميلي‌متر و متوسط دماي آن 5/12 درجه سانتي‌گراد در تغيير است.

مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري و آثار تاريخي اين شهرستان عبارتند از:

غار قلعه جوق، امامزاده عين و غين، کاروانسراي يارم قيه، آتشکده قره‌تپه، پل تاريخي جهان آباد، برج گلشن و مسجد باستاني روستاي خوش‌آباد و حمام تاريخي شهر فامنين.

جمعيت اين شهرستان بر اساس سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1390 برابر با 42485 نفر بوده است كه تعداد 14478 نفر در مناطق شهري و 28007 نفر در مناطق روستايي ساكن بوده‌اند.در واقع حدود 9/65 درصد از جمعيت اين شهرستان در مناطق روستايي ساكن هستند.